Satsa på friska tunga dikalvar
Vera gjorde LIA på Svenska Foder
Vera gjorde LIA på Svenska Foder
Nummer 2 av Tidningen ute nu!
Vera gjorde LIA på Svenska Foder
Nummer 2 av Tidningen ute nu!
Hy-D® skapar hållbar produktivitet för din grisproduktion
Vera gjorde LIA på Svenska Foder
Nummer 2 av Tidningen ute nu!
Nytt nummer av Tidningen!
Vera gjorde LIA på Svenska Foder
Nummer 2 av Tidningen ute nu!
Vera gjorde LIA på Svenska Foder
Nummer 2 av Tidningen ute nu!
Nummer 2 av Tidningen ute nu!
Hållbart med digital faktura – registrera dig före den 1 oktober!
Nummer 2 av Tidningen ute nu!
Effektiv ensilering och mjölkproduktion på Komstagården
Nummer 2 av Tidningen ute nu!
Nytt & Nyttigt om växt, grovfoder, spannmål och ensilering
Nummer 2 av Tidningen ute nu!
Sista chansen för gräsogräsbekämpning – Fokus i Fält v 19
Vera gjorde LIA på Svenska Foder
Nummer 2 av Tidningen ute nu!
Ta ett representativt prov på din spannmål
Koppla dina insatsvaror till dina spannmålsaffärer
Ta ett representativt prov på din spannmål
Europeiskt ja till NGT-förädling är ett historiskt framsteg för växtodlingen
Etablering av höstraps, använd jordbrukskalk på hösten – Fokus i fält v33
Växtdoktorn: Checklista för höstrapsen
Nummer 2 av Tidningen ute nu!
Sista chansen för gräsogräsbekämpning – Fokus i Fält v 19
Etablering av höstraps, använd jordbrukskalk på hösten – Fokus i fält v33
YaraMila® KOMBI 13-8-14– För en stark och säker start i raps och sockerbetor
Etablering av höstraps, använd jordbrukskalk på hösten – Fokus i fält v33
6Tolv: Utmana det normala!
Skånes första AdBlue-depå på plats i Vallåkra
Ny energi skapar dynamik på bränslemarknaden
Morten Riber Pryds utsedd till ny CFO i DLG-koncernen
Vera gjorde LIA på Svenska Foder
Morten Riber Pryds utsedd till ny CFO i DLG-koncernen
Vera gjorde LIA på Svenska Foder
Morten Riber Pryds utsedd till ny CFO i DLG-koncernen
Vera gjorde LIA på Svenska Foder

Fibergi är nu en del av Hippo!

Fibergi-produkter

Svenska Foders välkända varumärke Fibergi moderniseras och integreras nu i Svenska Foders Hippo-sortiment. Fibergi, som etablerades på 80-talet, har länge varit ett uppskattat strukturfoder för hästar. Namnet, som kombinerar orden fiber och energi, speglar dess syfte att främja hästars matsmältning genom att förlänga ättiden och öka salivutsöndringen.

Erika Nyström, produktchef för hästfodersortimentet på Svenska Foder, är glad över att nu kunna presentera denna nya utveckling:

-Det som gör de nykomponerade produkterna unika jämfört med våra befintliga foder i Hippos sortiment är strukturen. Alla Fibergi-foder är rika på fysisk fiber i form av hackad lusern och halm. Hackelsen gör att det tar längre tid för hästen att äta, vilket ökar salivutsöndringen och bidrar till en bra mag- och tarmhälsa.

"Det som gör de nykomponerade produkterna unika jämfört med våra befintliga foder i Hippos sortiment är strukturen."

Erika Nyström, Produktchef Häst

De nya Fibergi-produkterna innehåller även maerl, en kalkalg rik på kalcium och andra mineraler, som hjälper till att buffra magsyror och balansera pH-nivåerna i hästens mage samt pro- eller postbiotika för att bidra till en friskare mag- och tarmkanal som ger en häst som fungerar och presterar. 

  • Strukturrikt
  • Smakligt
  • Buffrande
  • Pro-/postbiotika
  • Svensktillverkade

HippoBas Fibergi

HippoBas Fibergi är ett strukturrikt basfoder som passar till många olika typer av hästar. Kombinationen av energiråvaror såsom betfiber, spannmål och fett gör HippoBas Fibergi till ett välbalanserat färdigfoder. Fodret innehåller ingen havre och passar därför hästar som upplevs fungera bättre med en havrefri foderstat.

Proteinet kommer från närproducerade råvaror så som lusern och linfrökaka. Lusern bidrar med högvärdigt protein och är en källa till den essentiella aminosyran lysin samtidigt som det bidrar med god smaklighet och fiber av god kvalitet.
För att främja en hälsosam mag- och tarmkanal innehåller HippoBas Fibergi en tillsats av maerl som buffrar magsyror och ger ett jämnare pH samt TruEquine® – en postbiotika som hjälper hästar att klara av stress genom att stödja optimal tarmfunktion och immunförsvar.

Naturligt E-vitamin och organiskt selen ingår i fodret för bästa möjliga upptag och för ett ökat immunförsvar. Det gör det till ett allsidigt foder som räcker långt.

Utfodringsanvisning
Utfodra HippoBas Fibergi med hö och/eller hösilage och vatten. Ett riktvärde är 0,2-0,8 kg HippoBas Fibergi per 100 kg häst och dag.

Sammansättning
Torkad betmassa, korn, vetekli, halm, värmebehandlad majs, melass, hetluftstorkad och pelleterad lusern, vegetabilisk olja, hackad lusern, linfröexpeller.

Förpackningsstorlek 15 kg.
Återvinningsbar papperssäck.
Produktbild-HippoBas-Fibergi

HippoProtein Fibergi

HippoProtein Fibergi är ett proteinrikt färdigfoder i strukturform som passar de hästar som behöver mer protein, till exempel växande unghästar och dräktiga eller digivande ston. Fodret är smakligt och skonsamt med närodlade proteinkällor så som lusern, potatisprotein, ärtor och linfrö. Fibernivån är hög och strukturen ger en förlängd ättid vilket är positivt för hästens mag- och tarmhälsa och det allmänna välmåendet.

För att ytterligare främja en hälsosam mag- och tarmkanal innehåller HippoProtein Fibergi en tillsats av maerl som buffrar magsyror och ger ett jämnare pH samt TruEquine®-en postbiotika som hjälper hästar att klara av stress genom att stödja optimal tarmfunktion och immunförsvar.
HippoProtein Fibergi innehåller även naturligt E-vitamin och organiskt selen för bästa möjliga upptag och ett starkt immunförsvar.

Utfodringsanvisning
Utfodra HippoProtein Fibergi med hö och/eller hösilage och vatten. Ett riktvärde är 0,2-0,8 kg HippoProtein Fibergi per 100 kg häst och dag.

Sammansättning
Lusernpellets, värmebehandlade ärtor, torkad betmassa, hetluftstorkad och hackad lusern, vetekli, krossat korn, linfrö-expeller, värmebehandlad majs, vegetabilisk olja, melass, halm, potatisprotein, rödbeta.

Förpackningsstorlek 15 kg.
Återvinningsbar papperssäck.
Produktbild-HippoProtein-Fibergi

HippoLowCarb Fibergi

HippoLowCarb Fibergi är ett strukturrikt färdigfoder med endast 4 % stärkelse, en hög fiberhalt och ingen tillsatt melass. Fibernivån och det höga innehållet av stråhack förlänger ättiden och ger hästen en mättnadskänsla. Sammansättning gör fodret lämpligt också till hästar som är känsliga mot socker och stärkelse eller har problem med övervikt.

Fodret innehåller ingen havrekärna. Energin kommer huvudsakligen från skonsamma fibrer och vegetabilisk olja som även gör fodret dammfritt. Morot och lusern ger fodret hög smaklighet samtidigt som morot tillför karoten vilket senare omvandlas till vitamin A. Lusernen, linfrökakan och sojamjölet tillför protein av god kvalitet, inklusive den essentiella aminosyran lysin.

HippoLowCarb Fibergi innehåller en levande jästkultur som till exempel förbättrar ämnesomsättningen och minskar risken för stress och inflammationer. Det ingår även maerl som buffrar magsyror och ger ett jämnare pH för en friskare mag- och tarmkanal. Fodret innehåller naturligt E-vitamin och organiskt selen för bästa möjliga upptag och för ett ökat immunförsvar.

Utfodringsanvisning
Utfodra HippoLowCarb Fibergi med hö och/eller hösilage och
vatten. Ett riktvärde är 0,2-0,8 kg foder per 100 kg häst och dag.

Sammansättning
Hetluftstorkad och hackad lusern, torkad betmassa, vetekli, hetluftstorkat och pelleterat gräs, sojaolja, vetefodermjöl, morötter, vete, sojamjöl, salt, linfröexpeller, jästprodukt, mineraler och vitaminer.

Förpackningsstorlek 15 kg.
Återvinningsbar papperssäck.
Produktbild-HippoLowCarb-Fibergi

Fodertillsatser som gör skillnad

Vad är maerl, TruEquine & ActiSaf? Maerl, ActiSaf och TruEquine® är tre tillskott som främjar hästens hälsa. Maerl är en naturlig kalkalg som effektivt buffrar magsyror och stödjer en stabil mag- och tarmmiljö. ActiSaf är en probiotisk jästkultur som förbättrar matsmältningen och fodrets näringsupptag. TruEquine® är en postbiotisk tillsats som...

Actisaf-häst-med-ryttare

Senaste artiklarna

Alla
Fördjupning
Nyheter
Nyhetsbrev Växtodling
Podcast
Röst från fältet
Tips & Råd
Ko slickar sin dikalv

Satsa på friska tunga dikalvar

Smågris ligger i halm.

Hy-D® skapar hållbar produktivitet för din grisproduktion

Vera Andersson, LIA-student

Vera gjorde LIA på Svenska Foder

Brunvita kalvar ligger i det gröna gräset.

Högkvalitativ råmjölk håller kalvarna naturligt friska

Ny-nötfodersäljare-Ebba-Tham

Ebba Tham – nyanställd nötfodersäljare i Skåne

ryttare-med-häst-hoppar-över-hinder

En vätskekälla som smakar smaskens för hästen

Gris i stall kollar nyfiket in i kameran.

Rengöring- och desinfektionsschema för grisstall

Svartvit ko står i stall i sommarvärmen.

FreshFoss och Deltamin Värme stöttar under sommaren

Sök
Mina sidor
Logga in/registrera dig som: