Utgå från gårdens egna förutsättningar och egna erfarenheter när du ska välja vallblandning. Välj ”rätt” arter för att uppnå efterfrågade egenskaper.
Mindre intensiv vallproduktion
Om du planerar för en mindre intensiv vallproduktion i ett 2-skördesystem med en liggtid på 2-3 år kan det vara lämpligt att välja en klassisk vallfröblandning med timotej, eng. rajgräs, ängsvingel och rödklöver.
Om du istället tänker ha en liggtid på 3-5 år men samtidigt kunna ha ett extensivt skördeintervall med två skördar kan du med fördel välja en blandning med ingen/mindre andel eng. rajgräs, samt ha med en tålig vitklöver som kan fylla ut luckor senare under vallens liggtid.
Intensiv vallproduktion
I ett mer intensivt skördesystem där det planeras att tas 3-4 skördar med kortare liggtid kan du med fördel välja en vallfröblandning med eng. rajgräs, rörsvingel eller rörsvingelhybrid, röd- och vitklöver. Rekommendationen är att både andelen ängsvingel och timotej är något lägre än i ett 2-skördesystem för att säkerställa en hög grovfoderskörd.
I torra områden kan vi med fördel ha med arter som rörsvingel/rörsvingelhybrid och lusern i större andel för att säkerställa en bra grovfoderskörd även under torra förhållanden.
Frågor du bör ställa dig är:
- Vilket ändamål har grovfodret på din gård?
- Vilka djur skall äta fodret och vad kräver de för näringskvalitet?
- Har du stallgödsel eller handelsgödsel?
- Hur lägger du upp din gödselstrategi?
- Hur ofta vill du rotera vallen och hur många skördar vill du ta?
Var ärlig mot dig själv och fundera över vilken förutsättning din mark har och vilken kapacitet din maskinpark har.