Sök
Stäng denna sökruta.

.

.

Därför ska du använda pH-sänkande produkter i din grisproduktion!

Multicid

Innehåller organiska syror, framförallt mjölksyra. Den används i dricksvattnet som ett skydd mot diarré och salmonella. MultiCid skyddar också mot biofilm och beläggningar i vattensystemet.

Myrsyra

En mycket prisvärd och effektiv pH-sänkare.
Produkten är mycket frätande.

Helmgräs

Sänker pH-värdet och hämmar tillväxt av svampar och jäst. Innehåller en blandning av propionsyra, myrsyra och salter av organiska syror. Är mindre frätande och korrosiv än myrsyra.

Glöm inte bort dricksvattnet!

Det är viktigt att dricksvattnet har en god kvalitet. Dålig vattenhygien är bland annat en stor riskfaktor för difeber hos suggor. För att desinficera ditt vattensystem är CID 2000 ett utmärkt val. Det är viktigt att ha koll på vilket pH-värde vattnet har. Ett högt pH-värde kan leda till svårigheter att hålla en bra hygien i besättningen och grisarna kan få problem med diarréer. För att säkra vattnets pH-värde använder du MultiCid.

Senaste artiklarna

Alla
Fördjupning
Nyheter
Nyhetsbrev Växtodling
Podcast
Röst från fältet
Tips & Råd
Smågris under värmelampa

Ett avvänjningsfoder helt anpassat för din produktion

fodermedel-Betkross-Betpellets

Energirika fodermedel för olika djurslag

Lantbrukare står i sitt stall framför kor som äter.

Lilla Tomteby tar flera kliv framåt

Nomus hjälper dig med allt kring spannmålen!

Ett enkelt hjälpmedel för optimal foderstruktur

Höna i fjäderfästall

Nyhet! Neubacid BG – för en god tarmhälsa

Primo Granola visar vägen till bra mjölkproduktion

Lantbrukare står i kostall

På Peter Hanssons mjölkgård håller Energi Boost uppe energin

Sök
Mina sidor
Logga in/registrera dig som: