Sök
Stäng denna sökruta.

.

.

Röst från fältet – Anders Lindén, Karindals Gård

Fetthaltshöjande foder – Rosa Smör

Anders Lindén, Karindals Gård, Ängelholm

Fetthalten har ökat sedan jag började med Rosa Smör, precis som min säljare Helena Hägg lovade, inleder Anders. Hos mig har det dessutom gett ett mycket bättre flöde till robotarna, berättar han. När jag bytte till Rosa Smör så ökade mjölkningar per ko och dag med 0,4. Jag har satt in robotar i ett gammalt stall, så lösningen är inte helt optimal. Jag fick sätta robotarna där det fanns plats, men det fungerar oförskämt bra. Att det flyter så bra tror jag beror på att fodret är så smakligt.

Jag gillar idén med bara ett foder i robotarna. Det blir enklare. Men, då krävs det ett foder med tryck i. Därför har jag valt Rosa Smör, förklarar Anders. Jag får enkelheten, fetthalten, flödet och dessutom äter korna alltid upp. Det är viktigt i roboten just att pelletsen håller så man slipper gå och rensa, avslutar han nöjt.

Karindals Gård, Ängelholm

Antal kor: 180 mjölkande
Ras: Holstein
Avkastning: 10 500 kg
Mjölkningssystem: 3 st Lely robotar
Mjölken levereras till: Skånemejerier

Rosa Smör

Passar när grovfodret har ett lågt proteininnehåll för att höja mjölkens fettinnehåll. Fodret fungerar utmärkt också med majs och eller HP-massa.

Senaste artiklarna

Alla
Fördjupning
Nyheter
Nyhetsbrev Växtodling
Podcast
Röst från fältet
Tips & Råd
fodermedel-Betkross-Betpellets

Energirika fodermedel för olika djurslag

Lantbrukare står i sitt stall framför kor som äter.

Lilla Tomteby tar flera kliv framåt

Nomus hjälper dig med allt kring spannmålen!

Ett enkelt hjälpmedel för optimal foderstruktur

Höna i fjäderfästall

Nyhet! Neubacid BG – för en god tarmhälsa

Primo Granola visar vägen till bra mjölkproduktion

Lantbrukare står i kostall

På Peter Hanssons mjölkgård håller Energi Boost uppe energin

Mögelanalys säkerställer toxinfritt foder

Sök
Mina sidor
Logga in/registrera dig som: