Kategorier i: Instagram
Du behöver inte vara fågelexpert för att mata vildfåglar i din trädgård. De enkla knepen nedan räcker gott och väl för att få våra bevingade små vänner nöjda.
Fyll fågelbordet med frön, nötter och fett. Komplettera med havregryn, kokosfett och äpplen så får du många olika sorters fåglar till ditt fågelbord.
Om fåglarna kliver och bajsar i maten, sprids lätt sjukdomar. Fröautomater med sittpinnar eller en mesklocka, där fåglarna hänger upp och ner, gör att du inte behöver städa lika ofta.
Klipp bort nätet från talgbollarna, eller köp utan nät! Då sprids inte plasten i naturen eller fastnar kring näbbarna.
Sen eftermiddag och i gryning. De äter för att klara nattens kyla och för att ladda om med nya fettreserver.
… om fåglarna har tillgång till vatten i din trädgård ökar antalet med 50 %!
Det bör finnas buskar nära fågelmaten så att fåglarna kan gömma sig. Det är bra om buskarna inte skymmer ända ner till marken. Då blir de lätt gömställen för tex katter.
Fåglarna bajsar och smutsar lätt ner fasaden.
Det kan bli svårt att få till sig de skyggare arterna, som kan bli skrämda av för mycket närvaro.
Fågelmat som ligger på marken är även gott för skogsmusen och den vill man hålla på avstånd.
Kategorier i: Instagram