- Aktuellt i fälten
- Kerb Flo 400 i höstraps
Aktuellt i fälten
Bladlöss
Det är väldigt olika hur många bladlöss som finns i höstspannmålen och med det goda höstvädret finns det anledning att vara uppmärksam de kommande veckorna också.
Bekämpning mot bladlöss görs om mer än 2-3 procent av plantorna är angripna. Vi rekommenderar bekämpning med:
0,20 l Mavrik per ha
En sprutning mot bladlöss och manganbrist går fint samman. Vi rekommenderar:
- 1-1,5 l Profi Mangan per ha 1-2 gånger
Ogräs
Om du fortfarande har Lexus på lager, kom ihåg att det är det sista möjlighet för användning, eftersom det är förbjudet att använda och lagra efter den 13 december 2018. 10 g Lexus per ha + 0,1 l Vätmedel har ganska fin effekt på Renkavle, Åkerven, Baldersbrå, Gatkamonmill, Raps, Våtarv, Åker Förgätmigej, Lomme, Blåklint m.fl. Lexus blandas fint med Profi Mangan och Mavrik.
Kerb Flo 400 i höstraps
Kerb Flo 400 är ett måste i höstraps om du har problem med gräsogräs. Speciellt om du har Renkavle eller resistent gräsogräs. Om du har fröodling, måste du inte hoppa över den här sprutningen.
Råttsvingel (Vulpia Myuros)
Om du har Rödsvingel (Festuca rubra) i fröodling, var särskilt uppmärksam på Råttsvingel (Vulpia myuros), som kan vara ett stort problem om det inte bekämpas i tid.
Kerb Flo 400 är mycket effektiv mot detta gräsogräs.
Kerb Flo 400 innehåller den aktiva substansen Propyzamid och tas upp genom ogräsplantornas rötter.
Tillväxten av känsliga ogräsplantor bromsas omedelbart efter upptag. De kan stå grön vinter över, men gulnar och vissnar under våren. Markeffekten hindrar uppkomsten av nya och känsliga ogräs.
Den bästa effekten uppnås när marktemperaturen vid sprutning är under 10 grader och marken är fuktig. Sprutning på frusen mark är möjlig. Sprutning på snötäcke bör undvikas med tanke på risken för yta avrinning.
Kerb kan blandas med relevanta insektsmedel, ogräsmedel och svampmedel. Men företaget bakom Belkar rekommenderar att de två produkterna inte blandas.
Vid möjlig omsådd av rapsen på våren, kan etableras, efter noggrann plöjning, vårraps, ärtor, majs och potatis.
Ogräsart |
Effektprocent 1 l pr ha |
Effektprocent 1,25 l pr. ha |
Renkavle |
42 |
57 |
Vitgröe |
93 |
96 |
Flyghavre |
87 |
92 |
Våtarv |
48 |
63 |
Sandlosta |
82 |
89 |
Engelsk Rajgräs |
62 |
74 |
Rödsvingel |
93 |
96 |
Spillsäd |
69 |
80 |
Åkerven |
90 |
94 |
Råttsvingel |
83 |
90 |
Effektprocenten är hämtad från Dansk Planteværn Online på de viktigaste ogräsarterna med fler än 6 blad. Fet markering av cellen vid mindre än 85 % bekämpning. |
Kategorier i: Fokus på fälten